“Naif” kelimesinin sözlük anlamı doğal, hilesiz, saf, duygulu ve çocuksu anlamına gelir. Naif resim formasyon almamış otodidakt bir sanatçı tarafından yaratılır ve çağdaşlarından farklıdır. Bir yerde “naiflik, büyüdükçe kaybettiğimiz şeyler listesinin en başında gelir” yazıyordu. Çok sevdim. Naiflerin ilham kaynakları çok geniştir. İnsanların gündelik hayatlarındaki davranış şekilleri, günlük alışkanlıklar, çocuklar, sevinç dolu bayramlar, düğünler, hayatın mutlu ya da hüzünlü anları onların ortak paydalarıdır.

Çoğu zaman naif resim ile çocuk resmi karıştırılır. Naif resim çocuk resmi değildir ancak bir çocuğun duyarlılığı ile gerçekleştirilir ve naif ressamlarda çocukların resimlerinde görülen hızlı değişim yoktur. Çocuklar farklı resim türlerine rastladıkça değişik formlar denerler ama bu özellik naiflerde görülmez. Her naif ressamın kendi öz formu vardır ve bunu sürdürür.

Naif ressam ne düşünüyorsa ya da hayatında ne eksik ise genelde onu yapar. Hiçbir akademik kaygısı olmadan, bazen hayal gücüyle fantastik unsurları, bazen de duygularının ifadesini titizlikle dener. Özgürdür. Ne eğitim, ne tavsiyeler ne de kurallar onu köleleştirmez. Bu resim türünde perspektif ve kural yoktur dedik ama bu da bir kural değildir ve bunun yanı sıra şaşırtıcı bir teknik vizyona, imajiner bir perspektife, baş döndürücü bir ritme de rastlayabiliriz.

Resim, dans ve müzik gibi evrensel bir dil ve sanat hayatın bir yansımasıdır. Fizikten de bilindiği gibi projeksiyon bir ışık kaynağından çıkan ışınların bir ekran üzerinde oluşturduğu desen formlarıdır. Benim ışık kaynağım yaşama dair her şey, ekranım ise tuval. Resimlerimde yaşanmışlıklarımı, yaşayamadıklarımı, duygularımı bir şekilde yansıtıyorum.

Nurten Ercan Coudrains “Hayal Masal Gerçek” resim sergisi, Ziraat Bankası’nın Tunalı Hilmi Caddesi No: 104 Kavaklıdere / Ankara adresinde bulunan Kuğulu Sanat Galerisi’nde, 13 – 31 Ocak 2020 tarihleri arasında pazar-pazartesi ve resmi tatil günleri hariç 10.00 – 19.00 saatleri arasında görülebilir.